Composite

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی در چیست ؟

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی یکی از سوالات متداولی است که بیشتر متقاضیان طراحی لبخند از دندانپزشک خود می پرسند که تفاوت در چیست و چرا هزینه های آنها کاملا متفاوت است؟ قبا از بیان تفاوت ها هر دو روش درمان را توضیح میدهم.

لمینت کامپوزیتی
لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر پوششی است که در یک جلسه توسط دندانپزشک بر روی دندان ها قرار داده می شود و در همان جلسه تکمیل می گردد. جنس این ونیرهای کامپوزیت از جنس همان مواد ترمیمی است که هم رنگ دندان می باشند که با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی دندان ها ساخته می شود.

 

لمینت کامپوزیتی برای چه افرادی مناسب است؟

به کمک این درمان می توان بد فرمی ، بعضی انواع بد رنگی ، فواصل باز بین دندانی ، ترک های دندانی ، شکستگی های دندانی ، لب پریدگی  دندان ها ، بهم ریختگی دندانی کم تا متوسط را برطرف کرد.

 

composite veneers

لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی و یا پرسلن ونیر یا لومینیرز، پوششی  از جنس نوعی سرامیک است که بر خلاف کامپوزیت برای ساخت و تحویل نهایی لمینت سرامیکی دو تا سه هفته زمان نیاز است.

برای ساخت لمینت های سرامیکی ابتدا بدون تراش دادن سطح دندان البته به جز در موارد خاص از دندان های مراجعه کننده قالب گیری شده و سپس این قالب تهیه شده برای ساخت نهایی ونیرها یا لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال می شود. لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و با توجه به رنگ مورد نظر مراجعه کننده ، آن را آماده می کند و سپس بعد از آماده شدن لمینت های سرامیکی در جلسه بعدی ، لمینت های آماده شده بر روی دندان چسبانده می شوند.

 

لمینت سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی، به هم ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی دندانی، بستن فاصله های بین دندان ها ، بزرگ کردن دندان های ریز ، دندان های بد شکل و غیره استفاده می شود.

 

طول عمر لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی از مقاومت بالایی در تغییر رنگ و استحکام و طول عمر برخوردار است و با مراقبت و معاینه های دوره ای توسط دندانپزشک و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان بر دوام و طول عمر مفید لمینت اضافه می شود. برای حفظ بهتر لمینت باید از شکستن اجسام سخت با دندانهای جلو خودداری کنید.

 

 

no prep veneers

لمینت سرامیکی

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی
یکی از ایرادات لمینت های کامپوزیتی، احتمال تغییر رنگ آنهاست که البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش هر ۶ ماه یکبار مشکلات کمتر می شود و مجددا به رنگ اولیه خود برمی گردد، از طرفی لمینت های کامپوزیتی نسبت به لمینت های سرامیکی از مقاومت به مراتب کمتری برخوردارند و شکننده تر هستند اما از لحاظ ظاهری ، شما را به رضایت دلخواه خواهند رساند که البته نیاز به نگهداری و مراقبت های دوره ای دارند.

لمینت های سرامیکی که در کلینیک دکتر مرادی سروستانی مورد استفاده قرار می گیرند با وجود ضخامت کمتر ﺩارای استحکام فوق العاده بالایی هستند و به راحتی دچار آسیب نمی شوند، ضخامت ونیرهای سرامیکی بسیار کمتر و ظاهر و نمای آن به نسبت کامپوزیت، شفاف تر و طبیعی تر به نظر می رسد . این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیک ها نسبت به کامپوزیت مربوط می شود که درخشنده تر و شفاف تر هستند. لمینت های سرامیکی همچنین بسیار به ندرت دچار تغییر رنگ و سایش می شوند و از طرفی نیاز به پولیش مداوم و مراقبت های دوره ای همانند کامپوزیت ها ندارند.

 

ceramic-veneer-vs-composite-veneer

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

 

نتیجه 
– بطور کلی لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند.

– ثبات رنگ در لمینت‌های سرامیکی بسیار بیشتر است

– تنها برتری لمینت های کامپوزیتی نسبت به لمینت‌های سرامیکی قیمت ارزان‌تر آنهاست

– احتمال تغییر رنگ لمینت های کامپوزیتی بسیار بیشتر از سرامیکی است و به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری دارد

– یکی دیگر از معایب لمینت های کامپوزیتی داشتن شکست نوری متفاوت از مینای دندان است که باعث می شود دندان طبیعی به نظر نرسد.

 

برای انجام لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی در شیراز به کلینیک تخصصی دکتر مهدی مرادی سروستانی مراجعه کنید و بعد از معاینه رایگان ، مشاوره های تخصصی به شما کمک می کند تا برای انجام لومینیرز یا کامپوزیت یا اصلاح طرح لبخند خود به هر شیوه ای که تمایل دارید، تصمیم بهتری بگیرید.

همین الان برای مشاوره رایگان با کلینیک دکتر مهدی مرادی سروستانی به شماره ٠٩١٧۵۶۶٧٧٧٨ و ٠٧١٣۶٣٢٩١٣٣ تماس بگیرید

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *