دندان مصنوعی

پروتزهای دندانی متحرک و ثابت

دندان مصنوعی، امکان جویدن غذا و سخن گفتن راحت و زیبایی لبخند و باقی ماندن فرم طبیعی صورت را برای شما فراهم می‌کند.

دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی یا پروتزهای متحرک دندان، جایگزین متحرکی برای دندان‌های ازدست‌رفته محسوب می‌شود، اگر دندان‌های طبیعی شما به هر دلیلی از جمله بیماری لثه یا پوسیدگی دندان یا کهولت سن از بین رفته باشد می‌توانید از دندان‌های مصنوعی استفاده کنید.

از دست دادن دندان‌ها می‌تواند باعث افتادگی عضلات به خصوص در ناحیه گونه و لب‌ها در صورت شود و باعث می‌شود فرد پیرتر از سن واقعی خود به نظر برسد. با استفاده از دندان مصنوعی، شما جوان‌تر به نظر خواهید رسید و می‌تواند باعث شود شما احساس بهتری داشته باشید و جوان‌تر به نظر بیائید و از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

دندان مصنوعی، امکان جویدن غذا و سخن گفتن راحت و زیبایی لبخند و باقی ماندن فرم طبیعی صورت را برای شما فراهم می‌کند.

Dentures

تاثیر دندان مصنوعی بر زیبایی و جوانی

دندان مصنوعی معمولاً از پلاستیک یا فلز و به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا کاملاً بروی لثه‌های شما  قرار گیرد و در دو نوع کامل و تکه‌ای، ثابت و متحرک تولید می‌شوند.

 ١- دندان مصنوعی کامل متحرک:

دندان مصنوعی کامل زمانی به کار برده می‌شوند که تمام دندان‌های فک بالا یا پائین و یا هر دو فک ازدست‌رفته باشند، معمولاً دندان مصنوعی کامل به دو صورت معمولی و فوری تهیه می‌شوند.

دندان مصنوعی معمولی پس از این که دندان‌ها کامل کشیده شدند و لثه‌ها بهبود یافتند که معمولاً بین ٨ تا ١٢ هفته طول می‌کشد، در دهان قرار گرفته می‌شود. دندان‌پزشک معمولاً وضعیت دهان و استخوان فک بیمار را در طول جلسات دندانپزشکی بررسی کرده و از آن قالب تهیه می‌کند چون لثه‌ها و استخوان فک با گذشت زمان ممکن است تحلیل بروند.

دندان‌های مصنوعی فوری از قبل ساخته می‌شود و همان موقع کشیدن دندان به کار برده می‌شود تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه‌ها بدون دندان نباشد و معمولاً راه‌حلی موقتی است که تا زمان تهیه دندان مصنوعی اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

٢- دندان مصنوعی تکه‌ای یا جزئی (پروتز پارسیل دندان):

از دندان مصنوعی تکه‌ای زمانی استفاده می‌شود که فقط چند دندان را از دست داده باشید و برای جایگزینی آن نخواهید از روش ایمپلنت و یا کاشت دندان و یا بریج ( پل ) استفاده کنید، بنابراین می‌توانید از روش دندان مصنوعی تکه‌ای بهره ببرید

دندان مصنوعی تکه‌ای دارای پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه می‌باشد که به یک بدنه فلزی متصل است و این بدنه فلزی دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارد و به دندانهای طبیعی فرد مرتبط می‌شود.

Partial Dentures

دندان مصنوعی تکه ای

٣- دندان مصنوعی ثابت یا اوردنچر  (over denture):

دندان مصنوعی ثابت یا پروتز دندانی اوردنچر نوعی از پروتز دندانی است که نسبت به دندان مصنوعی کامل راحت‌تر است و با توجه به وضعیت فک، از چهار تا شش پایه ایمپلنت بر روی هر یک از فک‌های بالا و پایین استفاده می‌شود تا بتوان دندان‌های مصنوعی را به خوبی در محل تثبیت کرد.

در این حالت مشابه ایمپلنت دندان، یک سوراخ در لثه برای دسترسی به استخوان فک ایجاد شده و از این طریق یک ریشه تیتانیومی در استخوان فک قرار می‌گیرد. ترمیم استخوان فک و جوش خوردن آن معمولاً به دو تا شش ماه زمان نیاز دارد و پس از گذشت این مدت می‌توان دندان‌های متحرک را به ایمپلنت متصل کرد.

over denture

دندان مصنوعی ثابت یا اوردنچر

معمولاً درصورتی‌که استفاده از دندان مصنوعی متحرک به خاطر از بین رفتن بافت استخوانی یا عدم وجود بافت کافی در دهان امکان‌پذیر نباشد یا دندان‌های مصنوعی معمولی به خوبی در دهان بیمار قرار نگیرند، برای تثبیت دندان‌های متحرک  در دهان بیمار از این روش استفاده می‌شود که در این حالت هزینه دندان بالاتر است، اما ترکیب ایمپلنت و بریج در کنار یکدیگر حس دندان طبیعی بیشتری را در بیمار ایجاد می‌کند و البته این نکته را باید مدنظر داشت که کاشت دندان برای تمام بیماران مناسب نیست.

چند نکته مهم از دندان مصنوعی

دندان مصنوعی جدید همیشه به عنوان عضوی بیگانه در دهان شناخته می‌شود و برای عادت کردن به آن به چندین روز یا هفته یا حتی ماه نیاز است که این زمان مورد نیاز برای سازگار شدن با دندان مصنوعی در افراد کاملاً متفاوت است.

در ابتدا غذا خوردن را آرام و با صبر و حوصله انجام دهید و با غذاهای نرم و غذاهایی که به تکه‌های کوچک تقسیم شده‌اند، شروع کنید.

ممکن است زمانی که برای اولین بار دندان مصنوعی را در دهان قرار می‌دهید، میزان ترشح بزاق دهان افزایش یابد که پس از چند هفته به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

استخوان فک و لثه‌ها به صورت طبیعی به مرور زمان تغییر شکل می‌دهند؛ و ممکن است روی وضعیت قرارگیری دندان مصنوعی در دهان تأثیر بگذارد و باعث ناراحتی شما در هنگام صرف غذا و آزردگی بافت لثه شود، یا باعث عفونت‌های دهانی شود و در نهایت فیزیک مناسب صورت شما را به هم بزند. در این موارد استفاده از چسب‌های نگهدارنده دندان مصنوعی می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ اما اگر مشکل شما حاد شد، حتماً باید با دندان‌پزشک خود جهت تعویض دندان مصنوعی مشورت کنید

چگونه دندان مصنوعی خود را تمیز کنیم؟

 • افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند باید بعد از هر وعده غذایی، آن را از دهان خود خارج کرده و به کمک مسواک و مایع دست‌شویی و یا ظرف‌شویی، تمام سطوح آن، به ویژه سطوحی که در تماس با مخاط دهان هستند را از مواد غذایی پاک کنند.  توجه داشته باشید که از خمیردندان برای تمیز کردن دست دندان استفاده نکنید.
 • هفته‌ای یکبار هم دندان مصنوعی را به مدت 5 دقیقه در محلولی که با اضافه کردن یک قاشق چایخوری سرکه یا محلول سفیدکننده خانگی (وایتکس) با یک لیوان آب ولرم تهیه می‌شود، قرار دهید، سپس آن را کاملاً شسته و در دهان بگذارید.
 • همچنین باید دهان خود را پس از هر وعده غذایی با آب گرم و یا محلول نمکی رقیق شسته و با یک مسواک نرم ( یا انگشت)، لثه‌ها را تمیز نمائید. این کار باعث گردش خون بهتر در لثه‌ها هم می‌شود.
 • افرادی که دندان مصنوعی تکه‌ای دارند: باید بعد از هر وعده غذایی آن را از دهان خارج کرده، ابتدا دندان‌های اصلی خود را با مسواک و نخ دندان تمیز کرده و سپس دندان مصنوعی را با مسواک مخصوص تمیز کنند. توجه داشته باشید که مسواک تمیز کردن دندان مصنوعی با مسواک تمیز کردن دندان‌های اصلی تان متفاوت باشد.
  توجه: اگر دندان مصنوعی ناکامل بدنه ی فلزی دارد نباید آن را در سرکه یا وایتکس بیندازید.

شب‌ها دندان مصنوعی خود را کجا قرار دهیم؟
درآوردن دندان مصنوعی در شب مطلوب است، همچنین دندان‌های مصنوعی، هنگامی که در دهان نیستند، باید مرطوب نگه داشته شوند؛ بنابراین آنها خشک نمی‌شوند یا شکل خود را از دست نمی‌دهند، با توجه به جنس دندان مصنوعی بهتر است آن را شب‌ها در آب نگه دارید.

مراقبت از دندان‌های مصنوعی

دندان‌های متحرک تاحدودی ظریف و حساس بوده و می‌توانند دچار تراشیدگی و ترک‌خوردگی و شکستگی شوند. به همین خاطر همیشه باید در هنگام درآوردن و تمیز کردن دندان‌های مصنوعی مراقبت‌های لازم را انجام دهید. همچنین در صورت وارد شدن آسیب به دندان‌های متحرک  سریعاً به پزشک خودتان مراجعه کنید و از هرگونه دست‌کاری و تعمیر در منزل خودداری کنید.

مقاله های مفید از دندان مصنوعی

متخصص ایمپلنت دندان شیراز دکتر مرادی سروستانیhttp://www.drmehdimoradi.com

٨ راهکار برای انتخاب یک متخصص ایمپلنت دندان خوب

/
آیا می‌دانید یک متخصص ایمپلنت خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ تجربه بالا در کاشت دندان، رزومه دندانپزشک و مشتریان راضی او در انتخاب شما مهم است
قیمت ایمپلنت دندان در شیرازhttp://www.drmehdimoradi.com

١٠ نکته اثرگذار بر هزینه و قیمت ایمپلنت‌ دندان [لیست قیمت ایمپلنت در نیویورک تایمز]

/
به نظرتان چه مواردی بر قیمت ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارد؟ بیماران اغلب سردرگم و ناامید هستند که چرا قیمت ایمپلنت دندان در کاشت بسیار متفاوت است.
مراحل قبل و بعد از جراحی ایمپلنت دندان شیراز دکتر مهدی مرادی سروستانیhttp://www.drmehdimoradi.com

چه مواردی را باید قبل و بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان حتماً بدانید؟

/
دانستن نکاتی مانند نحوه جراحی ایمپلنت دندان، عفونت و نحوه پیشگیری آن، پیوند استخوان، قرار دادن ایمپلنت و کارهای بعد از جراحی که باید انجام شود، واجب است.
2 پاسخ
 1. هادی راسخ
  هادی راسخ گفته:

  سلام من احتیاج به یک کمک راهنمایی دارم من دندان مصنوعی گذاشتم بخاطر یک دندان پزشک بی‌تجربه که همه دندان ها را کشید حالا بگذریم چی طولانی آه و ناله گلگی الان دندانی که گذاشتم قربون نگذاشتن ریز و همه فکر میکنن دندان ندارم انقدر غرورم خورد شده که کمک میخوام مسلمونها جواب پولم دارم پرداخت میکنم هزینه را کمکم کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *