١٠ نکته اثرگذار بر هزینه و قیمت ایمپلنت‌ دندان [لیست قیمت ایمپلنت در نیویورک تایمز]

به نظرتان چه مواردی بر قیمت ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارد؟ بیماران اغلب سردرگم و ناامید هستند که چرا قیمت ایمپلنت دندان در کاشت بسیار متفاوت است. این هزینه می‌تواند بسته به عوامل مختلفی متغیر باشد. من دکتر مهدی مرادی سروستانی هستم و در این مقاله می‌خواهم شما را با ١٠ فاکتور تغییر قیمت ایمپلنت دندان آشنا کنم.

 

١.موقعیت جغرافیایی

بسته به شهر و کشوری که در آن زندگی می‌کنید، هزینه کاشت دندان می‌تواند متغیر باشد. هرچه هزینه زندگی پایین بیاید معمولاً به قیمت کمتری منجر می‌شود. وضعیت اقتصادی هر کشور تأثیر مستقیمی بر قیمت ایمپلنت دندان می‌گذارد. زیرا بخشی از قیمت ایمپلنت دندان مربوط به هزینه‌های جانبی برای دندانپزشکی می‌باشد.

 

٢.تعداد و نوع کاشت

اگرچه کاشت چهار دندان در هر قوس، تعداد ایده آل است، در بعضی مواقع باید کاشت های اضافی قرار داده شود. دلیل کاشت های اضافی از بین رفتن استخوان، عفونت شدید یا تراکم استخوان داخلی می‌باشد. اکثر کاشت ها در فک بالا یا فک پایین قرار می‌گیرند، اما در موارد خاص با اُفت شدید استخوان، ایمپلنت‌های بلندتر Zygoma هستند که باید در استخوان قرار بگیرند.

 

٣.تجربه جراح

متأسفانه برخی از دندان‌پزشکان مایل به انجام اقدامات کاشت دندان چهارتایی هستند، اما تجربه کمی دارند که اغلب درصد موفقیت عمل جراحی را کاهش می‌دهد. این کار اغلب بدون اطلاع بیمار از سطح تجربه انجام می‌شود. بنابراین به نمونه کارهای قبل و بعد یک دندانپزشک دقت کنید تا بتوانید یک جراح با تجربه را انتخاب نمایید.

 

۴.نمونه کارهای عملیاتی

کلینیک و مطب‌هایی که نمونه کارهای عملیاتی خودشان، آلبوم‌هایی به بیماران ارائه می‌کنند، می‌توانند قابل اعتمادتر باشند. اعتماد می‌تواند نکته بسیار مهمی در دندانپزشکی در عصر کنونی برای بیماران باشد که جزو دغدغه‌های بیمار است که قیمت ایمپلنت دندان برایش بسیار اهمیت دارد.

 

۵.تخصص در انجام ایمپلنت دندان

اینکه جراح تجارب زیادی در زمینه کاشت دندان چهارتایی داشته باشد، عامل مهمی در قیمت و هزینه ایمپلنت است. عدم تخصص لازم در عمل جراحی منجر به هزینه‌های گزاف و اغلب اوقات ضمانت‌های غیرضروری می‌شود. کلینیک‌هایی که هزینه‌های سفارشی اضافی بیشتری برای بیماران ایجاد می‌کنند تا مبالغ بیشتری به پزشکان خود بدهند، عمر طولانی نخواهند داشت. زیرا از یکپارچگی برخوردار نیستند و امورات مشتری مداری را رعایت نمی‌کنند.

 

۶.درخواست‌های متفاوت کاربردی توسط بیمار

گاهی دیده می‌شود که برخی بیماران درخواست‌هایی متفاوت از انجام پروژه‌های همزمان مانند طرح لبخند و غیره را در حین ایمپلنت از دندانپزشک می‌خواهند. طبعاً در این زمان قیمت و قیمت ایمپلنت دندان متفاوت خواهد شد.

 

٧.بسترهای گران تر

هزینه زیرکونیا گاهاً گران‌تر است زیرا ١٠٠ درصد آن را با نیازهای زیبایی دهان و همچنین با دوام ترین پُل، سفارشی می‌کنند.

 

٨.استفاده مواد غیرمعمول

به طور کلی این مواد به دلیل نوع آسیاب موردنیاز برای ساخت تیتانیوم یا زیرکونیا نسبت به تیتانیوم یا زیرکونیا ارزان‌تر هستند. این‌ها تنها زیرساختی هستند که به ایمپلنت وصل شده‌اند و به مواد دیگر برای دندان‌ها و لثه‌ها احتیاج دارند.

 • زیرسازی Trilor
 • زیرساخت Trinia
 • زیرساخت Pekkton

 

٩.سطح بیهوشی

عموماً بیهوشی‌های عمل ایمپلنت می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام شود. هزینه و قیمت ایمپلنت دندان با هر سطح بیهوشی افزایش پیدا می‌کند. در ضمن مکان عمل جراحی هم می‌تواند بر میزان قیمت تاثیرگذار باشد، به طور مثال هزینه بیهوشی ایمپلنت در بیمارستان بسیار گران‌تر از مطب دندانپزشکی است.

 

١٠.عوامل خطر در بهبودی و موفقیت درازمدت

در انجام یک عمل جراحی، عواملی جانبی وجود دارند که می‌توانند بر هزینه ایمپلنت دندان تأثیر بگذارند که شامل:

 • عفونت بیش از حد در استخوان و بافت نرم
 • کاهش بیش از حد استخوان
 • سینوس فک بالا که در قسمت قدام بیشتر قرار دارد
 • عدم وجود بافت کراتینیزه در بالای لبه

 

جواب این سوال را مطالعه کنید: ٨ کار برای کاهش درد ایمپلنت دندان

 

 


نتیجه‌گیری:

فاکتورهای دیگری هم وجود دارند که بر افزایش یا کاهش قیمت ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارند. من در این بخش نهایی به این عوامل اشاره‌هایی می‌کنم:

 1. دندانپزشک: برخی از پزشکان احتمال عوارض بیشتر را افزایش می‌دهند.
 2. بیمار سیگاری: سیگار کشیدن خطر عوارض ایمپلنت را که ٣ برابر بیشتر از یک بیمار سالم است، افزایش می‌دهد.
 3. دیابت: شدت بیماری دیابت می‌تواند بر هزینه و قیمت ایمپلنت اثر بگذارد.
 4. سوء مصرف مواد مخدر قبلی: استفاده از مواد مخدر احتمال بازگشت مجدد درمان را پیچیده‌تر می‌کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *