٧٠% موفقیت جراحی ایمپلنت دندان به این ۶ فاکتور مهم وابستگی مستقیم دارد!

از کجا بفهمیم و متوجه شویم که جراحی ایمپلنت دندان مان در آینده به موفقیت می‌انجامد یا نه؟ مطالعه این فاکتورها به این سؤال‌تان پاسخ می‌دهد. طبق تحقیقات دانشکده دندانپزشکی کشور آمریکا، ۵ الی ١٠ درصد پروژه‌های جراحی ایمپلنت دندان در بازه زمانی چند ماه تا چند ساله با شکست روبرو می‌شود. از شما می‌خواهیم که در این مقاله تحقیقاتی، عوامل تأثیرگذار بر موفقیت عمل جراحی ایمپلنت دندان را دقیق مطالعه کنید و تجارب خودتان را برای ما در بخش نظرات بنویسید.

 

جراحی ایمپلنت

عوامل مهم در موفقیت و شکست جراحی ایمپلنت دندان

١. لثه‌های بیمار

سلامتی لثه‌ها، معیار بسیار مهمی در جراحی ایمپلنت دندان است. شما نمی‌توانید با لثه بیمار و آسیب‌دیده آماده جراحی بشوید. اگر در ذهن‌تان سؤالاتی دارید که چگونه متوجه بشوم که لثه‌ام بیمار است یا نه؟ این موضوع باید توسط دندانپزشک‌تان تشخیص داده شود اما شما از برخی علائم ابتدایی مانند التهاب ، خونریزی، عفونت، درد در ناحیه لثه، تغییر حالات فیزیکی مختلف لثه می‌توانید تا حدودی متوجه شوید که لثه‌تان بیماری دارد یا نه.

 

٢. استخوان فک دهان

یکی از موفقیت‌های جراحی ایمپلنت، داشتن استخوان فک سالم است. بدون استخوان کافی سالم، جراح نمی‌تواند ایمپلنت را به درستی در جای خود مستقر کند. از دست دادن استخوان، می‌تواند با پوکی استخوان اتفاق بیافتد. این وضعیت، زمانی رخ می‌دهد که تراکم استخوان کاهش یافته و استخوان شکننده می‌شود و خطر شکست ایمپلنت افزایش می‌یابد. بیماری شدید لثه هم موجب زوال استخوان در دهان می‌شود.

 

٣. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به علت تأثیر عدم جریان خون در لثه و کُندی بهبود ایمپلنت و اثرگذاری دود بر سلامتی پوشش دندان، موجب شکست و خرابی زودرس بعد از عمل جراحی شود. همچنین دندان‌پزشکان متخصص می‌دانند که افرادی که سیگار استعمال می‌کنند، مناسب انجام عمل جراحی ایمپلنت نیستند. مگر اینکه طی یک برنامه منظم دوره‌ای، به دوری از سیگار مشغول باشند.

 

تحقیقات نشان می‌دهند که در افراد سیگاری میزان شکست جراحی ایمپلنت تا ٢٠% افزایش می‌یابد. سیگاری بودن به این معنا نیست که شما اصلاً نمی‌توانید جراحی ایمپلنت انجام بدهید، بلکه منظور ما این است که طی یک برنامه منظم، قبل از عمل حدوداً تا ٢ هفته و بعد از عمل تا ٢ ماه نباید سیگار بکشید.

 

 

۴. شرایط پزشکی

بدن فردی که دارای بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و دیابت است، موجب افزایش شکست ایمپلنت دندان می‌شود. این شرایط پزشکی باعث کاهش بهبود اتصال و ادغام ایمپلنت با استخوان فک می‌گردد. استفاده از داروهای خاص، می‌تواند موجب نارسایی ایمپلنت دندان شود. بنابراین مهم است که هر دارو (نسخه یا بدون نسخه) که هم اکنون در حال استفاده از آن هستید را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

 

محققان دانشگاه McGill متوجه شدند که داروهای سوزش معده، ممکن است رشد استخوان جدید را کاهش داده و در اتصال ایمپلنت مشکلاتی ایجاد کند. در همین سال محققین دانشگاه Buffalo نتایج مشابهی را در مصرف داروهای ضدافسردگی گزارش داده‌اند که موجب شکست ایمپلنت دندان شده است.

 

 

۵. جراح بی‌تجربه

همه جراحان با هم در عملکرد و دانش جراحی، یکسان و برابر نیستند. اگر دچار یک جراح تازه‌کار و غیرحرفه‌ای شده‌اید، احتمال شکست ایمپلنت شما بسیار زیاد است. یک جراح باتجربه می‌داند که چه تعداد ایمپلنت، برای استفاده در عمل جراحی‌اش موردنیاز است.

 

این مورد بسیار مهم است زیرا کمپلکس‌های چندگانه می‌تواند باعث ایجاد استرس بیش از حد در جراحی و در نهایت شکست ایمپلنت شود. کار با یک جراح باتجربه و ماهر می‌تواند مانع از آسیب زدن به زخم و بافت Periodontal شود. یک جراح با سال‌ها تجربه و نمونه جراحی‌های موفق، را انتخاب کنید.

 

۶. تعمیر و نگهداری دندان ضعیف

اگر شخصی به عمل زیبایی صورت یا عمل برطرف سازی مشکلات فک، پرداخته باشد امکان دارد به علت عدم مانور مکان عمل جراحی در دهان، موجب شکست ایمپلنت دندان شود. عدم مانور درست جراح بر روی دندان بیمار عامل مهمی است که شاید در عمل جراحی خود، نتواند رسالت کاری‌اش را به سرانجام برساند.

 


برنامه‌ریزی قبل از جراحی ایمپلنت

برنامه‌ریزی دقیق توسط جراح مستلزم، انجام آزمایش معاینه دهان، برای ارزیابی سلامت لثه و استخوان فک است. اشعه ایکس و معاینه قبل از عمل از دهان شما، به دندانپزشک یک چشم‌انداز کلی می‌دهد که آیا عمل ایمپلنت دندان شما، به نتیجه موفقیت می‌رسد یا نه!

 

پرونده‌سازی و برنامه‌ریزی، شامل ثبت وقایع تمام عملکردهای شما به عنوان یک بیمار است که تمام سوابق شما را از تاریخ‌های پزشکی تا داروهای مصرفی‌تان را در آن مکتوب می‌شود. جراح حرفه‌ای می‌داند که هر شخصی، یک برنامه متفاوتی را به خودش اختصاص خواهد داد.

 

دندان‌پزشکی یکی از مشاغل بسیار حساس است که باید بر طبق دستورالعمل‌های سیستمی به طور دقیق پیشروی کرد وگرنه بیماران دچار مشکلاتی عدیده می‌شوند.  این دستورالعمل‌ها، برنامه‌هایی هستند که جراح تان باید آن‌ها را به خوبی شناسایی کند و برنامه جراحی ایمپلنت را با آن ادغام می‌کند تا یک برنامه منظم و دقیق برای انجام فعالیت و مراقبت‌های ویژه از شما را توسط تیم پزشکی‌اش فراهم کند.

 

به طور مثال، شاید دندانپزشک تان تشخیص بدهد که قبل از عمل جراحی، شما نیاز به یک لنز سینوس داشته باشید. همان‌طور که شما برای یافتن یک جراح باتجربه و متخصص، با مطب یا کلینیک‌ها تماس برقرار می‌کنید، می‌توانید از دوستان و اقوام که قبلاً تجربه عمل ایمپلنت داشته‌اند، مشورت بگیرید.

 


نحوه شناسایی شکست جراحی ایمپلنت

مشکلات و عوارض ناشی از عمل جراحی، می‌تواند در بلندمدت حدود یک یا چند سال و در کوتاه‌مدت، در ٣ تا ۴ ماه اول به علت نارسایی اولیه خودش را نشان دهد. به همین خاطر معاینه دندانپزشکی را طبق برنامه دندانپزشک به شما پیشنهاد کرده‌ایم.

 

توجه داشته باشید که بعد از عمل، برخی از دردها و ناراحتی‌ها را به طور طبیعی تجربه خواهید کرد که با تجویز دارو توسط پزشک تان، درد را کنترل خواهید نمود. به طور معمول، بهبودی بین ٣ تا ۶ ماه برایتان حاصل می‌شود و درد و تورم بعد از عمل، امری کاملاً رایج است.

 

برای عوارض کلی بعد از جراحی ایمپلنت ، چند مورد مهم را در نظر بگیرید:

 • عفونت در محل ایمپلنت
 • حرکت‌های میکرو ایمپلنت
 • کافی نبودن پشتیبانی استخوان
 • واکنش آلرژیک
 • شکستگی ایمپلنت دندان

٣ عارضه جراحی ایمپلنت دندان در بلندمدت

١. آسیب عصبی به بافت

وقتی یک جراح بیش از حد نزدیک به یک عصب کار می‌کند، می‌تواند آسیب عصبی به بافت وارد کند. علائم آسیب عصب شامل بی‌حسی، سوزش در زبان، لب، لثه و صورت است.

 

٢. رد کردن ایمپلنت توسط بدن

به طور معمول رد کردن بدن، صورت نمی‌پذیرد اما می‌تواند رخ دهد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که بدن، ایمپلنت را پس‌زده و رد می‌کند. علائم رد شدن شامل افزایش رو به رشد درد در محل ایمپلنت، تورم شدید، تب و لرز، درد در ناحیه سینوس‌ها (به علت وجود ایمپلنت در فک بالا) می‌باشد.

 

٣. آسیب به ناحیه اطراف ایمپلنت

آسیب رساندن به ناحیه‌های اطراف عمل جراحی و سایر دندان‌ها، می‌تواند موجب شکست ایمپلنت شود. برای به حداقل رساندن احتمال شکست ایمپلنت دندان، به حفظ بهداشت و نگهداری دهان و دندان دقت کنید. حداقل هر روز ٢ بار نخ دندان و برس مخصوص بکشید و دهان خود را با دهان‌شویه مناسب بشویید و با دندانپزشک خود در ارتباط باشید.

 

اگر دچار شکستگی ایمپلنت در طول دوره و بلندمدت نشوید، علائم عوارض دیگری را شاید تجربه کنید که شامل:

 • مشکل جویدن غذا
 • التهاب لثه
 • افزایش تورم
 • درد شدید و ناراحتی
 • کاهش مقاومت ایمپلنت

 


مراقبت‌های قبل از جراحی ایمپلنت

حتی اگر نتوان جلوی برخی از خرابی‌های ایمپلنت دندان را گرفت، می‌توانید اقداماتی را برای کاهش خطرات احتمالی انجام داد که عبارتند از:

 • سیگار نکشید یا استعمال آن را به حداقل برسانید
 • حداکثر هر ۶ ماه یک‌بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید
 • از ابزارهای مراقبت ایمپلنت مانند برس، نخ، دهان‌شویه استفاده کنید
 • از مواد غذایی کلسیم‌دار مانند شیر، ماست، کلم بروکلی، پرتقال و پنیر برای حمایت از استخوان استفاده کنید
 • از دندانپزشک خود در مورد درمان Bruxism (آسیاب کردن دندان) سؤال کنید
 • پرهیز از خوردن غذاهای سفت، که به دندان‌ها آسیب می‌زنند

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *