آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ (بررسی ٨ مورد از بهترین روش‌های کاهش درد ایمپلنت دندان)

درد ایمپلنت دندان چقدر است و چقدر به طول می‌انجامد؟

برای درمان درد ایمپلنت دندان چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

عوامل درد بعد از ایمپلنت دندان چه مواردی هستند و چگونه می‌توان آن را مدیریت کرد؟

 

من دکتر مهدی مرادی سروستانی هستم و این موضوعات بسیار مهم را به‌صورت تخصصی در این مقاله تحقیقی برای شما آماده کرده و نوشته‌ام تا شما اطلاعات درستی از آن در اختیار داشته باشید. درد بخشی از زندگی است و درد ایمپلنت دندان بعد از عمل جراحی یک موضوع طبیعی است. در این مقاله می‌خواهم با واقعیت‌های کنونی زندگی خودمان مطلبم را آغاز کنم و از حقایق و رازهای پشت پرده سخن بگویم.

 

بسیاری از مردم که به خاطر ایمپلنت دندان به من رجوع می‌کنند، از درد ایمپلنت بعد از جراحی نگران هستند و عده‌ای از آن‌ها کمی می‌ترسند. به‌طور یقین درد در این مورد همانند سایر موارد جراحی‌های پزشکی وجود دارد اما راه‌هایی برای مقابله و یا کاهش درد ایمپلنت دندان هم وجود دارد، که می‌خواهم در مورد آن روش‌ها با شما حرف بزنم. پس تا آخر این مقاله با من همراه باشید و کامل بخش‌ها را مطالعه کنید.

 

این مطلب را حتماً بخوانید: ۵ مورد از معایب و عوارض ایمپلنت دندان

بخش ١ – درد ایمپلنت دندان چه مدت طول می‌کشد؟

بعد از انجام جراحی ایمپلنت بسته به تعداد ایمپلنت‌های کار شده، قطعاً مقداری درد را تجربه خواهید کرد. اما اگر بخواهیم دقیقاً بگویم که چه مدت‌زمانی درد ایمپلنت دندان به طول می‌انجامد، کار دشواری است و برای هر بیماری با شرایط و نوع درگیر شدن او این درد متفاوت است.

 

ولی به تجربه هزاران عمل جراحی که انجام داده‌ام، می‌توانم به شما بگویم که تا حدود ٣ روز بعد از عمل جراحی ایمپلنت، درد و ناراحتی و حتی تورم را تجربه خواهید کرد. اما به‌زودی برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست زیرا این مسئله کاملاً طبیعی است و داروهای ضد درد و ضدالتهاب را برای کمک به شما تجویز خواهد شد.

 

درد ایمپلنت دندان


بخش ٢ – راهنمای جدول زمانی درد ایمپلنت دندان

در این بخش یک جدول زمانی برای شما آماده کرده‌ام که در طول دوره بهبودی، به آن نیاز مُبرم دارید تا بدانید حقیقت درد پشت ماجرای جراحی ایمپلنت چیست!

 

الف – درد ایمپلنت دندان بعد از ٣ روز

این درد بعد از عمل، کاملاً طبیعی است و دستورالعمل‌های تجویزی دندانپزشک خود را ادامه دهید و درد در این دوره تا حداکثر ٧ الی ١٠ روز به طول می‌انجامد.

 

ب – درد ایمپلنت دندان پس از یک هفته

در این مرحله، درد کاهش می‌یابد و با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا به بررسی وضعیت دهان و دندان شما رسیدگی کند. ممکن است عفونت داشته باشید و در این حالت باید سریعاً اقدام شود تا با معاینه‌های دقیق، مشکل برطرف شود.

 

ج – درد ایمپلنت دندان پس از ٣ الی ۴ ماه

درد در این مرحله به احتمال زیاد به دلیل یکی از این علل زیر می‌باشد:

 • بیماری‌های خود ایمنی
 • تأمین خون ضعیف
 • بهداشت عمومی نادرست
 • تداخل با سایر داروها
 • وجود یک عفونت
 • آسیب عصبی یا بافت

 

در هر یک از این موارد، شما باید بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا تمام این موارد بررسی کامل شوند.

 

د –  درد ایمپلنت دندان پس از یک سال یا بلندتر

اگر درد دندان بعد از عمل یک یا چند سال آشکار شود، ممکن است به علت یک یا چند مسئله باشد که در زمان معاینه نادیده گرفته شده است که شامل عوامل زیر است:

 • سیگار کشیدن دائمی
 • دندان قروچه یا خرد کردن (Bruxism)
 • کمبود بهداشت دهان و دندان
 • کمبود بافت مناسب در منطقه
 • کمبود استخوان در فک
 • عفونت

 

با این حال، اگر دچار درد شدید در طول این بازه زمانی هستید، حتماً با دندانپزشک خود تماس برقرار کنید تا تصمیمات درستی برای این وضعیت شما ایجاد شود.

 

درد ایمپلنت دندان


بخش ٣ – عوامل درد ایمپلنت دندان چیستند؟

+ استرس شدید

اضطراب و استرس شما در طول دوره جراحی، موجب ایجاد درد می‌شود. پس نیازی نیست بترسید و نگران باشید. اگر در اینجا مواردی را بیان می‌کنم، فقط به خاطر آگاهی درست شما از درد ایمپلنت دندان در طول دوره عمل جراحی است.

 

+ شل شدن پیچ پوشاننده ایمپلنت

گاهی اوقات بالای پیچ کوچک درون ایمپلنت در طول روند بهبودی، شل می‌شود. در این مورد، دندانپزشک باید آن را برداشته، تمیز کرده و آن را جایگزین کند. تا آن زمان، این امر می‌تواند باعث ناراحتی شما شود.

 

+ ایمپلنت ضعیف و سُست

اگر توده استخوان در فک کافی نباشد، ایمپلنت دندانی می‌تواند در جای خود لق شود. به ندرت این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی و گاهی درد شود. در اغلب موارد، دندانپزشک باید ایمپلنت را حذف و جایگزین کند.

 

+ عفونت

هرگونه عفونت لثه، می‌تواند موجب درد در لثه شود. اگر عفونت زودتر تشخیص داده شود، ممکن است با سرعت‌بالا قابل‌درمان باشد.

 

+ گرم شدن بیش از حد استخوان (Bone Burn)

این یک عارضه رایج نیست، اما ممکن است رخ بدهد. گاهی اوقات گرمای مَته دندانپزشکی، می‌تواند به استخوان اطراف محل جراحی آسیب برساند. بدیهی است که این باعث درد و ناراحتی زیادی خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد، دندانپزشک باید به ترمیم ایمپلنت و استخوان آسیب‌دیده بپردازد.

 

+ خسارت عصبی

آسیب‌دیدگی عصبی، یکی از عوامل نادر است. اگر دندانپزشک با استفاده از مَته به عصب آسیب برساند، این عارضه باعث درد می‌شود. در این وضعیت، ایمپلنت باید حذف و جایگزین شود.

 

درد ایمپلنت دندان


بخش ۴ – نکات مدیریت درد ایمپلنت (روش‌های کاهش درد ایمپلنت دندان)

در این بخش می‌خواهم روش‌هایی به شما بگویم تا با انجام آن کارها کاهش درد ایمپلنت دندان را تجربه کنید و به نوعی موجب درمان درد ایمپلنت دندان در شما گردد. همیشه این پیشنهادات را به تمام بیماران خودم می‌گویم تا به آن‌ها کمک کنم تا مدت‌زمان دردشان را کم کنم.

 

+ انتخاب دندانپزشک خوب

گرچه انتخاب دندانپزشک با کمترین قیمت‌ها جذاب است، اما این یک ایده خوب نیست. به‌طور معمول این بدان معنی است که کیفیت کار با قیمت ارائه‌شده، منطبق است. در موضوع جراحی ایمپلنت، هیچ‌گاه کیفیت خوب را قربانی کمیت و ارزان بودن آن نکنید. زیرا اگر زمانی با دردهای مختلف روبرو شوید، شما باید زمان و هزینه‌های بیشتری را صرف بهبود و تسکین درد کنید. بنابراین اولین کاری که قبل از جراحی باید انجام دهید این است که یک دندانپزشک متعهد و مسئول را برای انجام این کار انتخاب نمایید.

 

+ دنبال کردن دستورالعمل‌های پس از مراجعه

هر دندانپزشک برنامه خود را در طول روند انجام کار، به شما خواهد گفت. پس از انجام این کارها، اطمینان حاصل کنید که از این دستورالعمل‌ها پیروی می‌کنید. این برای سلامتی دهان و بدن شما بسیار مهم است که از مراحل گفته ‌شده به‌طور دقیق، پیروی کنید.

 

+ داروهای موردنیاز

دندانپزشک شما ممکن است برای کاهش ناراحتی، معمولاً از داروهایی مانند ایبوپروفن به شما توصیه کند. اگر دوز و غلظت توصیه شده درد را کاهش ندهد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا در مورد افزایش دوز یا مصرف داروهای جایگزین صحبت کنید.

 

+ استفاده از یخ

در عرض چند روز ابتدایی و به‌خصوص در روز اول، شما می‌توانید از یخ استفاده کنید تا درد را از بین ببرد و تورم را کاهش دهد. شما می‌توانید در مناطق حساس و دارای درد، از قالب‌های کُمپرس یخ یا وسایلی منجمد مانند سبزیجات و گوشت یخ‌زده، از یخ برای تسکین درد و تورم استفاده کنید.

 

+ آب نمک

به آرامی دهان خود را با آب نمکی ولرم می‌توانید برای کاهش درد و مبارزه با عفونت باکتری‌ها بشویید. ممکن است لثه‌تان هنگام شستشو کمی بسوزد، اما در طول دوره بهبودی شما نقش بسزایی دارد.

 

+ استفاده از غذاهای سرد و نرم

اجتناب از غذاهای سخت و خیلی گرم در طی بهبودی و خوردن غذاهایی به‌خصوص مواد غذایی خنک و نرم مانند سس سویا، ماست و چیزهای خُرد شده ، موجب کم شدن درد ایمپلنت دندان‌تان می‌شود.

 

+ حفظ بهداشت دهان و دندان

هر روز ٢ الی ٣ بار مسواک زدن در روز را به شما توصیه می‌کنم. این نکته بسیار مهم است و شما همیشه باید آن را انجام دهید، اما دندانپزشک تان ممکن است توصیه کند که از مسواک زدن بعد از جراحی استفاده نکنید. اما مسواک زدن بسیار آرام و نرم می‌تواند به سلامت دهان و دندان جدیدتان کمک شایانی کند.

 

+ استراحت کافی جسم و بدن

اطمینان حاصل کنید که بدن و فک شما در انجام فعالیت‌های شدید به اندازه کافی استراحت می‌کنند. بگذارید بدن‌تان به همان اندازه انرژی مصرف کند که دهان‌تان به آن حجم انرژی نیازمند است.

 

درد ایمپلنت دندان

نتیجه‌گیری:

به‌طور کلی بعد از جراحی، نباید بیش از ١٠ روز درد ایمپلنت دندان به طول بیانجامد. اگر ناراحتی و درد در بلندمدت برایتان ایجاد شد، در اسرع وقت به دندانپزشک تان مراجعه کنید و این مسئله را بررسی نمایید. برای کاهش درد ایمپلنت، در این صفحه روش‌های زیادی را پیشنهاد کرده‌ام که به‌صورت تجربی به تمام بیماران خودم وقتی به من مراجعه می‌کنند و عمل جراحی ایمپلنت را انجام می‌دهند، این موارد را به آن‌ها می‌گویم تا از این موضوعات آگاهی کامل داشته باشند.

 


من دکتر مهدی مرادی سروستانی هستم و به شما هموطن عزیزم پیشنهاد می‌کنم که حتماً این صفحه را در شبکه‌های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید. این‌گونه اطلاعات درست تحقیقاتی روز دنیا در سال ٢٠١٩ را با دوستان و سایر هموطنان دیگر برای درک هرچه بهتر از درد ایمپلنت دندان در میان گذاشته‌اید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *